18 URTEZ AZPIKO ESPAINIAKO TXAPELKETA

Eusk./

18 URTEZ AZPIKO ESPAINIAKO TXAPELKETA

Gipuzkoako atletek emaitza onak lortu dituzte asteburu honetan Gijonen ospatutako 18 urtez azpiko Espainiako Txapelketan.

Guztira, 4 domina izan ziren, guztiak ZILARREZKOAK, finalista postuen sorta eder batez gain.

Hauek izan ziren dominak:

ZILARREZKOA – Gipuzkoako eta Euskadiko 18 urtez azpiko bere Heptatloiko errekorretik 4 puntura bakarrik geratu zen Itsaso Madariaga (Real Sociedad), 5.241 punturekin. Baina bere maila halakoa da, konbinatuaren 200 metroak 24.70ean amaitu zituela (+1,2), Gipuzkoako eta Euskadiko 18 urtez azpiko errekorra suposatuz, 2005ean Alazne Furundarenaren 24.75ak hobetuz. Bere markak hauek izan ziren: 14.09 (+0.2) 100 hesietan, 1.59 Altueran, 11.36 Pisuan, 24.70 (+1.2) 200 metroetan, 5,24 (+1.2) Luzeran, 34,80 Jabalinan eta 2:20.02 800 metroetan.

ZILARREZKOA – Asier Añorga, (Real Sociedad), Pertika Jauziaren lehiaketan, orain arteko bere bizitzako lehiaketarik onenean. Izan ere, 18 urtez azpiko Gipuzkoako errekorra hautsi zuen hiru aldiz, 5,07 metrotan utzi arte (aurretik 4,92 eta 5,02), eta, beraz, +5 metroko klubean sartu zen.

ZILARREZKOA – Gipuzkoako 18 urtez azpiko errekorra Super Amara BATeko 4×100 erreleboko neskek lortu zuten. 47.88 segundo behar izan zituen Uxue Garranchok, Alaine Aguerraldek, Izaro Pagazaurtunduak eta Leire Martiarenak osatutako taldeak helmuga zeharkatzeko.

ZILARREZKOA – Zuhatz Sukia (Txindoki A.T.) ere podiumeko bigarren lekura igo zen Pisu Jaurtiketan, 17,84ko saiakera hobearekin, eta Euskadiko 18 urtez azpiko rankingean bigarren jarri zen, bere aita Iker Sukiaren atzetik solik.

Gainerako partaidetzak honako hauek izan ziren:

Gizonezkoetan:

100 m.:

– Ander Garaiar (Haurtzaro), 11.04 serieetan.

– Eneko Rodriguez (Txindoki A.T.) 10.91 serietan.

Zoritxarrez, nahiz eta sailkatuta egon, bietako inork ezin izan zuen finalaurrekoetan parte hartu.

200 m.:

– Josu Zelaia (Azk eta Azp Xeye Ake) 22.98rekin, finalaurrekora pasatzetik oso gertu geratu zen.

– Ibai Agirrezabal (Orioko Kamal Ziani A.K.) 22.74rekin sailkatu zen finalerdian. Ezin izan zuen finalera iritsi, 22.98rekin zazpigarren izan baitzen.

800m.:

– Sunahi Huegun (Orioko Kamal Ziani A.K.) ezin izan zen semietara pasatu 1:54.72rekin.

1.500m.:

– Haitz Urrestarazu (Txindoki A.T.), 4:11.45ekin, eta Jon Naldaiz (Txindoki A.T.), 4:14.67rekin, ezin izan zuten erronda gainditu.

– Bai, ordea, Martin Iriondok (Orioko Kamal Ziani A.K.), finalean SEIGARREN izan zenak, 3:57.96ko denborarekin.

3.000 m.:

– BOSGARREN postua Unax Armendarizentzat (Tolosa C.F.), 8: 38.11 eta SEIGARREN postua Ander Aramendirentzat (Xanju Kirol Kluba), 8:38.68.

2.000 obstakulo:

– Urko Etxebeste (Txindoki A.T.) 14. izan zen finalean 6: 00.04rekin.

Luzera jauzia:

– Alex Alkain (Ostadar S.K.T.) 13. izan zen 6.08ko jauzirik onenarekin.

Mailu jaurtiketa:

– Unax Eraso (Super Amara BAT) 10. sailkatu zen 51,95eko saiakerarekin.

Emakumezkoetan:

100 m.:

– Ane Aguirregomezcorta (Mintxeta Atletismo) ezin izan zen semisera pasa 12.99ko markarekin.

200 m.:

– Kanporaketetan Uxue Garrancho (Super Amara BAT) 26.17rekin eta Alba Rogado (Real Sociedad) 26.44rekin geratu ziren.

– Ez ziren finalera pasa Laia Azpilgain (Tolosa C.F.) 25.82rekin (25.95 serieetan), ezta Leire Martiarena (Super Amara BAT) 25.73rekin (25.66 serieetan).

– Kira Pascual (Tolosa C.F.), finalean gipuzkoar bakarra, ZORTZIGARREN izan zen 25.77rekin (25.88 serietan eta 25.46 finalerdietan)

400 m.:

– Lucia Parada (Orioko Kamal Ziani A.K.) ZAZPIGARRENA izan zen finalean 57.99rekin (57.35 semisean).

800 m.:

– Idoia Arrospide (Tolosa C.F.) finalerdietan geratu zen 2: 16.25ekin

1.500 m.:

– Izaskun Sanz (Super Amara BAT) (4: 52.12) eta Uxue Sainz De Baranda (Xanju Kirol Kluba) ere ezin izan ziren finalera pasatu 5: 16.50ekin.

100 metro hesietan:

– Haizea Landa (Real Sociedad) seigarren izan zen bere finalerdian 15.02rekin (14.92 serietan).

400 metro hesietan:

– Finalerdietan Eider Alzaga (Super Amara BAT) 1: 10.30ekin, Alaine Aguerralde bere taldekidea 1: 05.64rekin eta Jone Elcuaz (Real Sociedad), DS.

Luzera jauzia:

– Elaia Tapia (Super Amara BAT) ZORTZIGARREN izan zen 5.30ekin (+1.3) eta Saioa Carranza (Tolosa C.F.) bederatzigarren 5.27rekin (+1.1).

4×100 txanda:

– Tolosako taldea SEIGARREN izan zen 48.95 segundorekin. Iraide Tejeria, Laia Azpilgain, Kira Pascual eta June Lopetegik osatu zuten.

Cast./

CAMPEONATO DE ESPAÑA SUB 18

Buenos resultados por parte de los atletas guipuzcoanos en el Campeonato de España sub18 celebrado en Gijón este fin de semana.

En total, hubo 4 medallas, todas de PLATA, además de un buen ramillete de puestos de finalista.

Estos fueron los medallistas:

PLATA – A solo 4 puntos de su propio récord de Gipuzkoa y Euskadi sub18 de Heptatlón se quedó la polivalente Itsaso Madariaga (Real Sociedad), con 5.241 puntos. Pero tal es su nivel que acabó los 200 metros de la combinada en 24.70 (+1,2) lo que supone un nuevo récord de Gipuzkoa y Euskadi sub18, mejorando los 24.75 de Alazne Furundarena en 2005. Sus marcas fueron 14.09 (+0.2) en el 100 vallas, 1.59 en Altura, 11.36 en Peso, 24.70 (+1.2) en los 200 metros, 5,24 (+1.2) en Longitud, 34,80 en Jabalina y 2:20.02 en los 800 metros.

PLATA – Asier Añorga, (Real Sociedad), en Salto con Pértiga, en el mejor concurso de su vida hasta la fecha, pues batió su propio récord de Gipuzkoa sub18 en tres ocasiones, hasta dejarlo en 5,07 metros (previamente 4,92 y 5,02), por lo que ingresa en el club de los +5 metros.

PLATA – Otro récord de Gipuzkoa sub18 vino de mano de las chicas del relevo 4×100 del Super Amara BAT, además de la plata. 47.88 segundos tardó en cruzar la meta el equipo compuesto por Uxue Garrancho, Alaine Aguerralde, Izaro Pagazaurtundua y Leire Martiarena.

PLATA – Zuhatz Sukia (Txindoki A.T.) también se subió al segundo cajón del podio en Lanzamiento de Peso, con un mejor intento de 17,84, con los que se pone segundo del ranking de Euskadi sub18, sólo por detrás de su padre, Iker Sukia.

El resto de participaciones fueron las siguientes:

En categoría masculina:

100 m.:

-Ander Garaiar (Haurtzaro), 11.04 en series.

-Eneko Rodriguez (Txindoki A.T.) 10.91 en series.

Por desgracia, a pesar de estar clasificados, ninguno de los dos pudo participar en las semifinales.

200 m.:

– Josu Zelaia (Azk eta Azp Xeye Ake) con 22.98, se quedó muy cerca de pasar a la semifinal.

– Ibai Agirrezabal (Orioko Kamal Ziani A.K.) pasó a la semifinal con 22.74. No pudo acceder a la final al ser séptimo en su semi con 22.98.

800 m.:

– Sunahi Huegun (Orioko Kamal Ziani A.K.) no pudo pasar a las semis con 1:54.72.

1.500 m.:

– Haitz Urrestarazu (Txindoki A.T.), con 4:11.45 y Jon Naldaiz (Txindoki A.T. ) con 4:14.67, no pudieron pasar de ronda.

-Sí lo consiguió Martin Iriondo (Orioko Kamal Ziani A.K.), que fue SEXTO en la final, con un tiempo de 3:57.96.

3.000 m.:

– QUINTO puesto en una disputada final para Unax Armendariz (Tolosa C.F. ) con 8:38.11 y SEXTO puesto para Ander Aramendi (Xanju Kirol Kluba) con 8:38.68.

2.000 metros obstáculos:

– Urko Etxebeste (Txindoki A.T.) fue 14º en la final con 6:00.04.

Salto de Longitud:

– Alex Alkain (Ostadar S.K.T.) fue 13º con un mejor salto de 6.08.

Lanzamiento de Martillo:

– Unax Eraso (Super Amara BAT) fue 10º con un mejor intento de 51.95.

En categoría femenina:

100 m.:

– Ane Aguirregomezcorta (Mintxeta Atletismo) no pudo pasar a semis con una marca de 12.99.

200 m. :

– En las eliminatorias se quedaron Uxue Garrancho (Super Amara BAT) con 26.17 y Alba Rogado (Real Sociedad) con 26.44.

– No pasaron a la final Laia Azpilgain (Tolosa C.F.)con 25.82 (25.95 en series), ni Leire Martiarena (Super Amara BAT) con 25.73 (25.66 en series).

– Kira Pascual (Tolosa C.F.), única guipuzcoana en la final, fue OCTAVA con 25.77 (25.88 en series y 25.46 en semifinales)

400 m.:

– Lucia Parada (Orioko Kamal Ziani A.K.) fue SÉPTIMA en la final con 57.99 (57.35 en semis).

800 m.:

– Idoia Arrospide (Tolosa C.F.) se quedó en semifinales con 2:16.25

1.500 m.:

– Tampoco pudieron pasar a la final Izaskun Sanz (Super Amara BAT) con 4:52.12 ni Uxue Sainz De Baranda (Xanju Kirol Kluba) con 5:16.50.

100 metros vallas:

– Haizea Landa (Real Sociedad) fue sexta en su semifinal con 15.02 (14.92 en series).

400 metros vallas:

-En semifinales también se quedaron Eider Alzaga (Super Amara BAT) con 1:10.30, su compañera de equipo Alaine Aguerralde con 1:05.64 y Jone Elcuaz (Real Sociedad), DS.

Salto de Longitud:

– Elaia Tapia (Super Amara BAT) fue OCTAVA con 5.30 (+1.3) y Saioa Carranza (Tolosa C.F.), novena con 5.27 (+1.1).

Relevo 4×100:

– El equipo de Tolosa C.F. fue SEXTO con 48.95 segundos. Estuvo compuesto por Iraide Tejeria, Laia Azpilgain, Kira Pascual y June Lopetegi.

ZORIONAK ATLETA ETA ENTRENATZAILEEI!!